מאמרים בנושאים מגוונים

הכל על אנרגיה ירוקה

0 4,057

מה היא אנרגיה ירוקה?

אנרגיה ירוקה היא מושג שמתאר את הדרכים בהם ניתן להפיק אנרגיה אשר לא תפגע בסביבה בה אנו חיים. הקו המנחה את האנרגיה הירוקה הוא: שמירה על איכות הסביבה ושימור של מאזן האנרגיה.

מושגים הקשורים לאנרגיה ירוקה

מערכת סולארית ביתית
מערכת סולארית ביתית

טכנולוגיה נקייה- מקורות האנרגיה הירוקה מוגדרים גם כ'טכנולוגיות נקיות' וזאת משום שהם ידידותיים לסביבה ומזהמים ברמה מאוד נמוכה.
כוח ירוק- מושג זה מתייחס לחשמל המיוצרים מחומרים-מקורות ירוקים.
אנרגיה חומה- מושג המתאר את הניגוד בין האנרגיה הירוקה לבין האנרגיות האחרות המזהמות את הסביבה.

 

ההבדלים בין אנרגיה ירוקה לבין נפט

הנפט הוא חומר שמתכלה ככל שהשנים עוברות. תוצרי הפירוק שלו נפלטים לסביבה ומזיקים לה. בעקבות התכלותו המהירה של הנפט מחירי יקר ומאמיר מדי תקופה.

אנרגיה ירוקה (מתאן), הוא חומר ששומר על מאזן האנרגיה, תהליך השריפה שלו חיוני, לעומת הנפט שבו תהליך השריפה אינו חיוני, תהליך שריפה זה באנרגיה הירוקה מנוצל לצורך הפקת האנרגיה. תוצרי הפירוק של המתאן נפלטים לסביבה במידה מאוד נמוכה וכמעט ואינם מזיקים לסביבה. מקור האנרגיה הירוקה נגיש ושכיח ולכן הוא גם כל כך זול.

אנרגיה ירוקה בישראל

בישראל נעשו כמה ניסיונות לייצר אנרגיה ירוקה, באמצעות השמש, דבר זה נקרא אנרגיה סולארית:

דוד שמש- ישראל היא מדינה חמה ולכן ניצול האנרגיה הסולרית היא חובה. היא אינה פוגעת בסביבה, אלא משתמשת בה וחוסכת הרבה חשמל וכסף.
קיים חוק בישראל הקובע שכל בית חדש שנבנה חייב להכיל דוד שמש (קולט שמש). כיום, דודי השמש קיימים ב-95% מבתי האב בישראל, דבר אשר מביא לחסכון של כמה אחוזים מתצרוכת החשמל
ארובת שרב- ארובת השרב מטרתה לייצר חשמל על ידי טורבינות. הדבר מבוצע על ידי בניית ארובה גבוהה בצורת צינור ארכי במקום חם ויבש הקרוב לשפת הים. מי הים אמורים להישאב לראש המגדל ולאחר מכן הם מרוססים על האוויר החם. האוויר החם שמתקרר נע למטה במהירות ומניע את אותן טורבינות המייצרות את החשמל.
מגדל שמש- באמצעות מספר גדול של מראות מגדל זה אוסף שמש ממשטח גדול. הקולט שנמצא בראש מגדל השמש מחמם את האוויר הדחוס ומפעיל את הטורבינה. מגדל השמש הומצא על ידי מכון ויצמן למדע.

אנרגיית רוח

אנרגיית הרוח היא אנרגיה המופקת מהרוח. באנרגיה זו מופעלים מדחפים שממירים את האנרגיה של המדחפים לחשמל. בישראל הוקמו טורבינות בצפון המדינה. הם לא הוכיחו את עצמן ולכן דבר זה לא פותח.

אנרגיית מים

אנרגיה זו מנצלת את המשאבים הטבעיים הקשורים למים. דהיינו: מפלים, גלים, הפרשי גאות ושפל, זרימה של נהרות. המים מניעים מדחפים שמומרים לאנרגיית חשמל.

אנרגיה גיאו-תרמית

מערכת סולארית מסחרית
מערכת סולארית מסחרית

האנרגיה הגיאו- תרמית משתמשת בחום הטבעי שמתחת למעטה של כדור הארץ. ניתן למצוא ניסיונות לייצר אנרגיה זו באזורים בהם יש או הייתה פעילות וולקנית וכל החום מצטבר בתוך האדמה. באנרגיה זו משתמשים בקיטור ומחזירים את המים החמים לאדמה. איסלנד היא אחת המדינות המובילות בשימוש באנרגיה גיאו-תרמית.

 

 

כפי שנראה אנרגיה ירוקה משתמשת בכמעט כל משאב טבע כמקור להפקת אנרגיה אשר אינה מזיקה לסביבה. ישנו צורך להתאים את סוג האנרגיה הירוקה למדינה ולסביבתה הטבעית ובכך יאופשר ניצול נכון של אנרגיה ירוקה.

מאמר זה הובא אליכם בחסות סולאר – פורטל הסולאר הישראלי

השאר תגובה

האימל שלך לא יפורסם