מאמרים בנושאים מגוונים

משרדי חקירות – בדיקות פוליגרף

0 1,450

בדיקת פוליגרף במשרד חקירות

בדיקת פוליגרף אפשר לעשות אך ורק בהסכמה מלאה של הנחקר. גם במשרדים פרטיים לחקירות וגם במשטרה. בדיקות פוליגרף נערכות כדי להשיג מידע מהימן מאת אדם שסבורים לגביו כי הוא אינו דובר אמת מסיבה זו או אחרת. השאלה היא – אם אסור לעשות בדיקת פוליגרף לאדם ללא הסכמתו , למה לטרוח בכלל? ישנם מקרים שבהם האינטרס של המבקש לעשות בדיקת פוליגרף ולנבדק זהים וכי שניהם מבקשים להוכיח את עצמם באמצעות הבדיקה.

מתי כדאי לעשות בדיקת פוליגרף?

כשמדובר באדם העובד בחברה מסויימת ויש חשדות לגביו אודות מעילות או חשדות אחרים והנהלת החברה רוצה להיות בטוחה כי האדם אכן כזה או שהוא אדם ישר, והאדם עצמו, שצצו חשדות כנגדו, רוצה לנקות את שמו מכל רבב הרי שבבדיקת פוליגרף יכולה להיות פרקטית. גם במצבים שבהם הנחשד אינו מעוניין בבדיקה כזו אך יש איום פיטורין מעל ראשו הוא יסכים לבדיקת פוליגרף. במקרים אלךו פונים למשרד חוקרים פרטיים על מנת לערוך בדיקה שתיתן את התשובות הדרושות.

באיזה מקרים נעשים בדיקות פוליגרף?

ישנן חברות רבות שבאופן שגרתי עורכות בדיקות פוליגרף לעובדיהם. לא תמיד בגלל חשדות אלא כדי לקבל תמונה כללית של מצב החברה והעובדים, ויש מקרים ספציפיים שבהם חברות עורכות בדיקת פוליגרף כגון:

  • בדיקת רקע של מועמד חדש למשרה בכירה בחברה
  • חשד למעילת כספים או מוצרים מן החברה
  • בדיקה תקופתית שרירותית
  • אימות דיווחים של מבוטח בחברת ביטוח
  • חשד להטרדה מינית
  • אלימות בתוך המשפחה או חשד לבגידה

תוקף בדיקות פוליגרף מבחינת החוק

לבדיקות פוליגרף אין תוקף משפטי ואסור להשתמש בממצאים אלה כראייה בבית משפט. רמת הדיוק של מכונת אמת או פוליגרף היא בין 70 ל 90 אחוז בלבד ולכן הבדיקה מחייבת את הסכמת הנחקר מראש ובכתב. וזה תופס גם לגבי נחקרים של חברות הביטוח. יחד עם זאת, בדיקת פוליגרף בהחלט יכולה לסייע בכל חקירה בה מתקשים להגיע אל האמת. בכל זאת מדובר על כלי שיכול להשפיע לעיתים על מהלך החקירה. די בכך שאדם מסוים ייסרב להיבדק במכונת אמת, וכבר מעמדו ואמינותו יתערערו בעיני המחוקק, ויתכן וייחשד כמסתיר מידע חשוב מפני בית המשפט.

השאר תגובה

האימל שלך לא יפורסם