מאמרים בנושאים מגוונים

ניהול תזרים מזומנים לעסקים

0 1,762

תזרים מוזמנים הוא למעשה מה שמאפשר לבעל עסק לעשות עסקים. במידה והוא נתקל במצב בו אין הוא יכול לשלם בעבור חומר גלם, מוצר או שירות לספק, על מנת לקחת את מה שרכש ולהפיק ממנו מוצר אחר או שירות אחר שאותו ימכור ללקוחות שלו עצמו, הוא למעשה תקוע ואינו יכול להתפתח באפן עסקי.

ניקח למשל בעל מסעדה שאינו יכול לרכוש ירקות בשביל להכין סלט אותו ימכור או קבלן שאינו יכול לרכוש חומרים רלוונטיים או לשלם לפועליו – כיצד ישלים את הבנייה? תזרים מזומנים בריא הוא כמו נהר של מים זורמים. כל הזמן משהו נכנס, משהו זורם ומשהו יוצא. בעל עסק שאינו מצליח בניהול תזרים מזומנים, כאילו שניצב סכר בראשית הנהר שלו וכעת שום דבר לא זורם.

ניהול פיננסי וניהול כלכלי לעסקים

אי אפשר להישאר בלי תזרים מזומנים או בלי הון. במצב כזה יש לקחת הלוואה, שמכניסה את בעל העסק להתחייבות נוספת וכל עוד אפשר להימנע ממנה – עדיף. עסק שאין לו תזרים משול פעמים רבות לעסק תקוע, שאינו יכול לנצל הזדמנויות ואינו יכול לנווט את עצמו ליעד המבוקש.

בעל עסק צריך להיות ערני. הוא לא יכול לסמוך שהניהול הפיננסי מתנהל כשורה. כל הזמן צריך לבדוק תדפיסים, חשבונות ותזרים. לבדוק כמה נכנס וכמה יוצא ואיפה אפשר לשפר. מי שנמצא כל העת עם היד על הדופק, מבין לעומק את מצבו ויכול לתכנן הלאה. תזרים מזומנים הוא הדם הזורם במערכות הגוף ואתם הלב האחראי על פמפום מתמיד שלו.

ניהול חשבונות ותוכנה לניהול תזרים מזומנים

מדובר בעבודה יום יומית. מומלץ שתעקבו אחרי המצב שלכם בעצמכם בכל מקרה, אבל מומלץ מאוד להעסיק בעל מקצוע שיעשה את זה בשבילכם. כל המתרחש חייב להיות מתועד ומנוטר. אם נתקלה בדרככם הזדמנות עסקית גדולה, כדאי שהמספרים יהיו נגישים בזמן אמת. לא רק חשוב לפתח מודעות גבוהה למצב העסק ולבצע בקרה, חשוב שהכל יהיה מסודר ומוכן "בשלוף" במידת הצורך.
מומלץ להשתמש בתוכנה לניהול תזרים מזומנים ולתעד כל מה שאפשר, על כל לקוח וכל ספק בצורה מסודרת. ככל שהעסק שלכם גדל, כך יש יותר נתונים ויותר מידע וצריך איש מקצוע, שבקיא ברזי המקצוע ויוכל להקדיש לפעולות הללו זמן רב, שלכם כבעלי עסק אולי אין, כי אתם עסוקים בפיתוח עסקי וביצירת הזדמנויות חדשות. זאת דרך טובה לפנות לעצמכם זמן ושקט נפשי להתעסק במה שאתם הכי טובים בו. אל תפחדו להאציל סמכויות.

לבצע כל הזמן הערכות ותחזיות

בסופו של יום, מה שצריך לעשות זה לעדכן את הנתונים, לא להזניח את ניהול התזרים וכך לבצע הערכות ותחזיות לעתיד הקרוב ולעתיד הרחוק. דרך זאת טובה לראות את הנולד, להקדים תרופה למכה ולהיות מוכן לכל מה שעשוי לקרות. וכן, זאת גם דרך מעולה לתכנן דברים חיוביים, מהלכים עסקיים גדולים ולעזור לפיתוח וקידום העסק שלכם. מי שמבין את תמונת המצב בהווה, יכול לחזות את העתיד. קצת כמו בנימין זאב הרצל.

השאר תגובה

האימל שלך לא יפורסם