מאמרים בנושאים מגוונים

למה חשוב לדאוג לעתיד הפנסיוני שלך?

0 3,073

ההתארכות תוחלת החיים במאה עשרים ובמאה עשרים ואחת

במאה העשרים קרו לא מעט אירועים ותהליכים מכוננים. אחד המשמעותיים שבהם הוא התארכות תוחלת החיים בעולם המערבי. אתם חיים אומנם במזרח התיכון, מאידך תוחלת החיים בישראל היא אחת הכי גבוהות בעולם בעיקר בגלל רפואה אולטרה מודרנית, וביטוח רפואי ציבורי מקיף. מצד אחד זה נעים ומשמח לשמוע שיש סיכוי ממש לא שתזכו לראות גם את הנינים שלכם, מאידך מישהו חייב לממן את החיים שלכם מרגע שתפסיקו לעבוד. אם פעם אנשים יצאו לפנסייה, הספיקו לחיות נניח עוד 10 שנים, היום מדובר בהרבה יותר. מדובר בבעיה לאומית אקוטית של הרבה מאוד מדינות כולל ישראל שעד לפני שנתיים עוד לא היה בה חוק שמהותו חיסכון פנסיוני לכולם.

המודעות הגדלה לחיסכון פנסיוני

בשנים האחרונות בגלל הנקודה אותה ציינו גדלה המודעות לצורך בתכנון פנסיוני במובן הכי רחב של המילה, התחלתם לשים לב לצרכים שלכם, התחלתם להבין שכגם כשמקום העבודה שלכם אומר לכם שיש לכם ביטוח מנהלים חיסכון פנסיוני זה לא מספיק עבורכם. יותר ויותר אנשים מתחילים לקרוא את האותיות הקטנות של הפוליסות שלהם, גם התקשורת עוסקת תכופות בעניין. יש כיסוי מתמיד של בתי ההשקעה, הפתרונות שהם מציאים לטוב ולרע, פתאום אתם מבינים שהביטוח הפנסיוני שלכם מכסה גם השקעות של כל מיני טייקונים. היום אתם מבינים יותר מתמיד מה המשמעות למשל של ביטוח חיים.

הממשלה וחיסכון פנסיוני

לממשלה על תקן המבוגר האחראי יש אינטרס ברור ומובהק, לכוון את הפנס לנקודות שאליהם עליכם לשים לב, ממשלת ישראל רוצה לדעת שאתם דואגים לחיסכון הפנסיוני שלכם, אין רצון לראות כאן עוד כמה שנים הרבה מאוד מבוגרים שחיים בעוני מחפיר רק כי לא דאגו לחיסכון הפנסיוני שלהם. כפי שלמעשה קורה כיום לשכבה גדולה מאוד של זקנים. כחלק מעידוד החיסכון הפנסיוני, ניתנות הטבות במסים לאלו שמגדילים את החסכון הפנסיוני בדרכים שונות. ניתנות עדיפויות מס למסלולים שהם במהותם חסכונות לטווח ארוך, כאלו שמתחילים להשתחרר במנות קצובות ביום שאתם מגיעים לגיל הפנסיה.

המסלולים שקיימים כיום

כשמדברים על פנסייה מזכרים בדרך כלל כמה סוגי חיסכון. הראשון הוא כמובן קרן פנסיה, שמפרישה לכם סכום חודשי מגיל 67 והלאה עד סוף החיים שלכם או עם יציאתכם לפנסיה מוקדמת עקב אובדן כושר עבודה, כמוכן, מדברים גם על ביטוח מנהלים שמהותו מאפשר לכם לחסוך עד גיל 67 ואז לקבל סכום חד פעמי גדול. מצד אחד זה מאפשר לכם שליטה מוחלטת על הכסף שלכם ואתם יכולים להשקיע אותו במסלולים שעדיפים בעינכם כגון השקעה בנדל"ן מניב. מאידך לא בטוח שלכל אחד זה מתאים. חסכון נוסף אותו מזכירים היא קרן השתלמות שהיא במהותה חסכון לטווח קצר ובינוני. עד לכמה שנים חיכיתם בכיליון עיניים לקרן הזאת שסדרה לכם פעם בשלוש שנים רכב חדש. נכון להיום עם חוקי הניוד החדשים. קרנות ההשתלמות מאפשרות ניוד של הכספים כך שיוכלו לעבור לקופות הגמל שלכם, שהן חיסכון לטווח ארוך. בסיטואציה מעין זו מרגע שמשתחררת קרן ההשתלמות, אתם יכולים לקבל החלטה אם לקחת את הכסף וליהנות ממנו מידית או להעביר אותו לקופת הגמל, ולהגדיל בעצם את החיסכון הפנסיוני.

השאר תגובה

האימל שלך לא יפורסם